se podíváme na stav silnic a řidičů na nich denně projíždějících, rozhodně se nedá říci, že úplně všichni jsou účastníky provozu oprávněně. Pokud by navíc nebylo značení, silnice by se staly neukázněnou džunglí, ve které by prakticky každou chvíli docházelo ke smrtelným nehodám. Právě proto jsme se vám rozhodli představit jednotlivé druhy dopravního značení, které pro nás zprostředkovávají specializované společnosti a od nás by jim za to měl náležet právoplatný dík!

Jaké dopravní značení se kolem nás vyskytuje?

  • vodorovné dopravní značení
  • svislé dopravní značení
  • speciální dopravní značení

Kdyby nebylo oněch čar na silnicích, určitě bychom se rázem přestali orientovat v tom, co máme a co nemáme dělat. Vodorovné dopravní značky nám určují, kdy smíme předjíždět, v jakých pruzích se máme při jízdě držet, kde je potřeba dát pozor na cyklisty, v jakých prostorách je možné zaparkovat váš náš vůz a mnohé další důležité skutečnosti. Jejich důležitost je opravdu nezměrná.

Určitě si vzpomínáte na okamžiky v autoškole, kdy jste se museli učit významy všech svislých dopravních značek. Zákazy, příkazy, omezení a další skutečnosti nám určují právě svislé dopravní značky. Vyskytují se všude kolem nás, a kdyby jich nebylo, určitě by se řízení na silnicích stalo mnohem nebezpečnějším, než v současné době vlastně je.

Speciální dopravní značení

Do kategorie značení dopravy samozřejmě nepatří pouze značky jako takové. Parkovací zábrany, zrcadla, zpomalovací prahy a další se mezi dopravní značení také počítají a jasně nám pomáhají určovat, co se na silnicích smí a co naopak ne. To samé platí i pro parkoviště a další podobné uzavřené objekty.

Bez dopravního značení bychom se zkrátka vrátili o mnoho kroků zpět, takže je dobře, že jej tu již pěknou řádku let máme a neustále se vyvíjí.