Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(/Newspaper/theme.json) is not within the allowed path(s): (/data/www/24689/promo-clanky_cz) in /data/www/24689/promo-clanky_cz/www/wp-includes/class-wp-theme-json-resolver.php on line 450

Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(/Newspaper/theme.json) is not within the allowed path(s): (/data/www/24689/promo-clanky_cz) in /data/www/24689/promo-clanky_cz/www/wp-includes/class-wp-theme-json-resolver.php on line 450
Výroba etiket – jak se začala psát historie etiket | Promo články
Domů Ekonomika Výroba etiket – jak se začala psát historie etiket

Výroba etiket – jak se začala psát historie etiket

0
934

Vůbec první etikety spatřily světlo světa už v 17. století. Prvními etiketami byly označovány malé lahvičky s léky. Později v průběhu 18. století už začali tisknout své vlastní etikety skoro všichni tehdejší výrobci a prodejci vína – a tak začala výroba etiket.

Jak to bylo na začátku

Etikety se tehdy tiskly ručně za pomoci dřevěného lisu na ručně vyrobený papír a na produkty se etikety lepily lepidlem. Metoda tak byla velmi časově náročná. Zlom přišel v roce 1798, kdy se objevily hned dva vynálezy, které velmi urychlily tehdejší výrobu etiket.

Stěžejním z nich byl stroj na výrobu papíru a dalším byl princip litografie – kamenotisku. Během let 1850 – 1860 došlo k zdokonalení barevného tisku. Do té doby se barevné etikety musely malovat ručně, a tak se používaly jen pro hodně exkluzivní zboží. Výroba etiket tak konečně dostala potřebný šmrnc a vzhled, a i výrobci si začali uvědomovat, že obal a etiketa zkrátka prodávají.

První samolepící etikety

Už tehdy se rozvíjela kreativita a etikety tak byly různorodé a působivé. Cílem bylo hlavně vzbudit zájem spotřebitelů – etikety měly působit hlavně poutavě a důvěryhodně. Základem vzniku dnešního průmyslu na výrobu etiket po celém světě se stala první samolepící etiketa, která vznikla v roce 1935 ve Spojených státech amerických. Konečně tak nebylo s jejich lepením tolik práce a celý proces se značně urychlil.

Dnešní podoba etiket

V 60. letech 20. století se začaly samolepící etikety prodávat ve velkém. Svůj podíl na tom měl i vývoj mnoha nových typů lepidel. Používaly se už i na různé druhy povrchů – dřevo, karton, plast, kovy nebo sklo. Aplikace už byla jednoduchá a dala se provést jak manuálně, tak i za pomocí strojů. Výroba samolepících etiket tak jela na plné obrátky. V 70. letech se dokonce začaly objevovat i první inteligentní etikety – výrobní technologie pokročily a na etikety se tak začal přidávat čárový kód.

Dnes už jsou etikety naprostou samozřejmostí a vyrobí vám je v podstatě kdekoliv, v jakémkoliv městě – například Plzeň – stačí si zadat Plzeň a výroba samolepících etiket do vyhledávače a sami budete překvapeni.