Především ženy znají kolagen jako elixír mládí, který nám pomůže mít svěží pokožku bez vrásek a k uchování mladistvého vzhledu. Tento nejrozšířenější druh proteinu v našem těle je ale nezbytný i pro mnoho dalších funkcí.

Co je kolagen?

Jedná se o komplexní protein, kterého máme v těle nejvíc a zároveň je nejdůležitější. V rámci našeho organismu tvoří okolo 30 % všech bílkovin a existuje mnoho jeho různých typů. Kolagen se skládá z 19 různých aminokyselin, většina buněk i tkání v našem těle je tvořena takzvaným kolagenem I. typu, a najdeme ho v kostech a kůži. Důležitý pro správné fungování těla je ale také jako kolagen II. typu, který nalezneme v chrupavkách a kloubech. Zastává funkci jakéhosi lepidla, protože vytváří vazivo a tím podporuje zdravou strukturu svalových tkání, kostí, šlach i pokožky.

Lidské tělo si kolagen umí vytvářet, pokud dostává všechny živiny, které potřebuje, ale s postupujícím věkem se tato schopnost snižuje. Po čtyřicítce ho tělo produkuje méně než potřebuje a začnou se objevovat první příznaky jeho nedostatku, jako jsou bolesti kloubů, zhoršený pohyb a vrásky. Protože působí kolagen na pleť, vlasy i klouby, je důležité ho tělu dodávat také zvenčí, tedy ve stravě a pomocí potravinových doplňků, abychom si zachovali nejen mladistvý vzhled, ale především pohyblivé klouby a minimalizovali riziko zdravotních komplikací i bolestí. Také je nejlepší kolagen užívat proti onemocnění srdce a jako podporu pro mozek, což funguje jako prevence proti vzniku Alzheimerovy choroby. Podle nedávných studií se také ukázalo, že u lidí, kteří dostávali kolagen dvakrát denně po dobu půl roku, došlo k podstatnému snížení hladiny cholesterolu.

S užíváním kolagenu není nutné čekat, až se objeví první vrásky nebo se ozvou bolesti kloubů. Kolagen můžeme užívat už v mladém věku a pomoci tak svému tělu zachovat a udržovat jeho hladinu v míře, která je potřebná, abychom se cítili skvěle.