Pod pojmem opora pro fotoaparát či kameru si většina lidí zřejmě představí stativ. Ano, právě stativy se využívají nejvíce, ale existují také další možnosti, jak stabilizovat kameru, nebo u ní zajisti pohyb. Povězme si alespoň základní informace o tom, jaké mají dnes využití nejenom stativy na fotoaparáty, ale také například takzvané slidery. Pokud budete chtít získat vskutku kvalitní fotografické vybavení, je vám k dispozici eshop ngpro.cz, který vzniknul díky veliké poptávce zkušených fotografů a jehož cílem je dodávat těm nejlepším to nejlepší vybavení.

Foto stativy trojnožky

Nejvíce se používají nepochybně foto stativy trojnožky, jejichž plusy jsou zřejmé. Především se starají o stabilizaci fotoaparátu, rovněž umožní fotografování bez obsluhy. Foto stativ je zařízením, které se dá jednoduše složit a tím pádem získá lepší skladnost. Stativy dnes nejsou tolik těžké jako v minulosti, což přináší další výhodu, a sice možnost snadného přenášení.

Stativové hlavy kulové

Co by to ale bylo za moderní stativ, kdyby nebyl vybaven také stativovou hlavou. Jedná se o jakousi nástavbu pro ovládání, nastavování fotoaparátu. Dnes jsou nejčastějším typem kulové stativové hlavy, které umožňují neobyčejně přesné nastavení parametrů, možnost pohybu do všech stran a spoustu dalších sofistikovaných funkcí.

Slidery pro stabilní pohyb

Foto slidery a video slidery jsou nezbytným vybavením skutečných profi fotografů. Takové zařízení je v podstatě pojezdovou kolejnicí nebo podobnou konstrukcí, díky které je možné zajistit stabilní pohyb kamery nebo fotoaparátu. A když se řekne stabilní, tak to znamená například pohyb do stran v určité dráze. Video slidery slouží k pořizování záběrů v pohybu, které vypadají neobyčejně efektivně. Slider foto a video je moderní výbavou, která již ovšem vyžaduje určitou technickou znalost.